Change language
(+48) 502 822 166
e-mail: biuro@russ.pl
Centrum Szkolenia Psów RUSS
My rozumiemy psy najlepiej!

Psia szkoła RUSS zaprasza na profesjonalne szkolenie psów

Nasze osiągnięcia

Historia agility

Kursy agilityHistoria agility - jak rozwijała się ta dyscyplina w Polsce


Idea agility narodziła się w Anglii. Po raz pierwszy w formie pokazu zaprezentowano agility podczas Cruft's Dog Show w 1978 roku. Za prekursorów tego sportu uznaje się Petera Lewisa i Johna Gilberta. W 1980 roku brytyjski Kennel Club opracował pierwszy regulamin i rozpoczęła się sportowa kariera agility. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) przyjęła regulamin agility i uznała je za sport w 1991 roku.

Od tej pory sport ten przeszedł wiele zmian. Obecnie wszystkie zasady ogólne i regulamin ustala Komisja Agility FCI, natomiast kraje członkowskie mają wiele wewnętrznych, własnych regulacji dotyczących klas, zasad ich zdobywania i organizacji zawodów.

W Polsce pierwszy tor agility powstał w Zakładzie Tresury Psów RUSS w 1991 roku, a pierwszy w Polsce publiczny pokaz agility został zorganizowaliśmy w lipcu 1992 roku podczas Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Warszawie. W maju 1993 roku w Bytomiu zorganizowaliśmy wspólnie z GKSP ZKwP pierwsze w Polsce zawody agility. W październiku 1993 przy okazji Światowego Dnia Zwierząt nawiązaliśmy współpracę z marką Pedigree®. Od 1994 pokazy drużyny sportowej Zakładu Tresury Psów RUSS - Pedigree® Agility Team stały się atrakcją wszystkich Międzynarodowych Wystaw Psów Rasowych. Byliśmy jedyną w Polsce drużyną agility sponsorowaną przez Pedigree®. W 1994 roku zorganizowaliśmy razem z marką Pedigree® pierwszy w Polsce pokaz flyball. W 1995 roku zorganizowaliśmy pierwsze Mistrzostwa Polski Agility w Poznaniu, W 1996 roku reprezentowaliśmy Polskę na Europejskich Mistrzostwa Drużyn Agility marki Pedigree® ( w składzie: Katarzyna Miklińska, Maciej Lenart, Magdalena Ziółkowska, Karolina Sobiecka). W roku 1997 zorganizowaliśmy pierwsze zawody z cyklu Agility Polish Open – Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Agility w Poznaniu. Rok 1997 to początek historii zawodów w ramach Pucharu Polski Agility. Od 2000 roku Reprezentacja Polski Agility bierze udział w Mistrzostwach Świata Agility FCI. W 2002 roku pierwsi polscy instruktorzy – Marek Russ, Leszek Kalisz, Agata Kordos, Katarzyna Miklińska i Joanna Warzecha zdobyli oficjalne uprawnienia szkoleniowe FCI.

Czytaj również:

nasze osiągnięcia, kurs agility, szkolenie psów grupowo, szkolenie psów indywidualnie

Sprawdź najbliższe terminy kursów szkolenia psów:

Grupowe
Szkolenie Psów

Grupowe Szkolenie Psów

Indywidualne
Szkolenie Psów

Indywidualne Szkolenie Psów

Kursy Agility

Kursy Agility


Często zadawane pytania - FAQ